Începând din Ianuarie 2019, Școala Gimnazială Metropolitană ARC începe înscrierile și reînscrierile pentru anul școlar 2019-2020.
Vă așteptam, cu entuziasm, să vă alăturați echipei noastre în aventura cunoașterii și experimentării!

Căutăm cei mai străluciți elevi din Bucuresti si judetele limitrofe, cu inteligență, caracter și dorință de cunoastere. Suntem serioși în ceea ce privește crearea unei experiențe educaționale care să modeleze elevii cu aptitudini intelectuale si cu talent nativ în elevi implicati in propria devenire, interesati in succesul in viata personala si profesie, care au o curiozitate stiintifica, gandire critica, atonoma, cu principii morale si civice puternice, independentă in gandire si actiune.

Înscrierea în clasa pregatitoare

Înscrierea elevilor la ARC pentru clasa pregatitoare constă in următoarele etape:

• transmiterea unui e-mail (care să conţină datele de contact ale părinţilor şi numele, data naşterii elevului) sau telefonic;
  • serviciul secretariat al ARC va lua legătura cu dvs in vederea stabilirii unui interviu;
  • interviu cu ambii părinţi şi copilul care urmează a fi înscris;
  • observarea psiho-pedagogică realizată de către profesorii consilieri ai şcolii;
Înscrierea în clasele I – VII

Înscrierea elevilor la ARC în clasele I – VII constă în următoarele etape:

• transmiterea unui e-mail, care să conţină datele de contact ale părinţilor (nr.de telefon si e-mail) şi numele si prenumele elevului sau telefonic;
  • interviu care are loc la sediul ARC cu ambii părinţi şi copilul care urmează a fi înscris;
  • testare care are loc în aceeași zi cu interviul la limba engleză, limba si literatura română şi matematică;
În cazul în care elevul este declarat admis, urmează înscrierea acestuia la ARC pe baza unui dosar care cuprinde
  • formularul de înscriere elaborat de şcoală;
  • acordul cadru de parteneriat pentru educaţie;
  • Acord Financiar (se semnează anual)
  • Copia legalizata a certificatului de naştere al copilului;
  • copie actului de identitate al unuia dintre parinti;
  • cererea de transfer;
  • foaia matricolă de la şcoala frecventată anterior / fişa de evaluare de la grădiniţa frecventată anterior;
  • fişa medicala/ carnet de vaccinari (copie);
  • 4 fotografii recente ale copilului (tip pașaport).
  • alte documente solicitate de ARC, în funcţie de situaţie;
  • În prima zi de școală, la secretariatul instituției se vor depune și următoarele documente medicale : exudat faringian, aviz coproparazitologic, aviz epidemiologic (cu mențiunea : « clinic sănătos-poate intra în colectivitate »).
  • Pentru copiii care au frecventat grădinița, la documentele menționate anterior se va atașa și fișa de caracterizare psiho-pedagogică.