Avantajele ARC

Performanţe

23% din numărul elevilor Şcolii Metropolitane ARC s-au calificat la etapele naţionale şi internaţionale ale concursurilor şcolare.

Profesori de elită

Profesorii ARC folosesc metode comunicative, tehnici interactive şi activităţi individuale, centrate pe elevi şi pe lucrul în echipă. Aceste tehnici şi metode sunt dobânditie prin experienţă şi formarea în programe de continuă dezvoltare profesională, desfăşurate atât pe plan naţional cât şi internaţional.

Continuitate în educaţie

Şcoala Metropolitană ARC, prin politică sa, oferă elevilor posibilitatea de a studia până la nivel universitar, creându-le oportunităţi de trecere de la învăţământul liceal la ritmul şi cerinţele învăţământului universitar. Admiterea în învăţământul universitar va fi asigurată 100% prin aptitudinile şi competenţele dobândite în Şcoala ARC.