Educație
Invățământ primar
Studiul limbilor străine

Din perspective politicii educationale ARC, studiul limbii engleze este un instrument pentru a pătrunde în diferite domenii ale cunoșterii și nu un scop in sine. Pregătirea în această direcție se face la un nivel la care un elev ARC să performeze similar cu cei care studiază în limba engleză. Programul în limba engleză deține un procent important în curriculumul ARC. Astfel  elevii studiază timp  8 ore pe saptamană  cu profesori  de limbă și literatură engleză și cu profesori vorbitori nativ de limba engleză. Se utilizează manuale publicate de edituri internaționale și materiale auxiliare adaptate nivelului și vârstei elevilor. În colaborare cu Consiliul Britanic se organizează anual pregătirea și examinarea elevilor pentru obținerea certificatelor de limbă engleza Trinity și Cambridge. A doua limba străină studiată este limba germană, care se introduce treptat din clasa întâi, astfel încât la nivelul gimnazial se studiază intensiv două limbi străine: engleză și germană.