Educație
Profilul profesorului

ARC crează și promovează un mediu de învățare stimulativ, unde elevii alături de profesori au prilejul de a învăța continuu. PROFESORUL MODERN = PROFESORUL ARC Profesorul modern este un profesor care trebuie să-și asume mai multe roluri decât profesorul împărțitor de mai multe informații. Profesorul modern este profesorul care își asumă rolul de mentor, o face cu foarte multă dedicație și entuziasm, își inspiră elevii și colegii cu care lucrează, are rolul de a ghida copilul în învățare și de a-și găsi atitudinile pentru care el se pregătește și este dedicat. Este un rol nou, un rol în care profesorul trebuie să creadă și să și-l asume cu foarte multă responsabilitate. Profesorul MENTOR este profesorul viitorului. Ne bucurăm că dascălii din școala noastră sunt deschiși la aceste schimbări de mentalitate și de abordare a procesului instructiv-educativ din școală, de transformare din PROFESOR în MENTOR. CU ASTFEL DE MENTORI VOM FI ÎNVINGĂTORI!