Metropola ARC
Acces la cultură

Scoala Metropolitana ARC se defineste si printr-un program cultural-artistic pe care il ofera elevilor scolii si care are la baza doua principii:
  • accesibilizare, menit sa faciliteze tinerilor accesul la cultura.
  • educational, printr-o multitudine de oferte culturale clare, atragatoare.
In cadrul acestui program, scoala are parteneriate cu diverse biblioteci si edituri, cu scopul de a inlesni accesul elevilor si profesorilor la multiple resurse necesare pentru studiu si cercetare. Biblioteca Metropolitana, Biblioteca Consiliului Britanic, Biblioteca pentru copii Ion Creanga, Biblioteca Universitara, Editura si librariile Diverta, Carturesti, Educational Centre Romania – Oxford University Press, sunt o parte dintre partenerii nostri. Cursurile de arta fotografica, de arta plastica, de arta teatrala, de pictura, de chitara, de tobe sau de canto intregesc programul cultural al scolii.